Asansör Modelleri
Paylaş

Hidrolik Asansörler

Hidrolik asansörde yağ kazanı ve bunun üzerinde hidrolik düzeneği, kumanda panosu ve hidrolik sıvısının içinden geçtiği hortumlar bulunmaktadır.

Hidrolik Asansörler

Asansör kuyusu içinde; Kabin, varsa karşı ağırlık, silindir piston sistemi, askı tertibatı ve tamponlar bulunmaktadır.

Hidrolik asansörler, tahrik kabiliyetini hidrolik pompa ünitesi vasıtasıyla sağlandığı asansör sistemleridir. Hidrolik yağının bir pompa yardımı ile kaldırma pistonlarına ilettiği asansör kabininin direkt ya da endirekt olarak pistonlar ile hareket ettirildiği sistemdir. Aşağı yön hareketleri asansör kabininin kendi ağırlığı ile gerçekleşmektedir. Hidrolik asansörlerde makina dairesi genellikle zemin katta bulunur. Makine dairesinde, bir yağ kazanı ve bunun üzerinde hidrolik sistem, kumanda panosu ve hidrolik sıvısının içinden geçtiği hortumlar bulunmaktadır. Asansör kuyusu içinde; Asansör kabini, silindir piston sistemi, askı tertibatı ve kabin tamponları bulunmaktadır.

Hidrolik asansörler, yolcu ve yük taşımak için uygundur. Hidrolik asansörler, 2 ile 6 kat arasındaki yükseklikte 0.125 m/sn ile 1 m/sn hızlarında çalışabilir. Genelikle hidrolik asansörler 0.75 m/sn hızla çalışır. Tek silindirli hidrolik asansörler, 1.000 kg ile 10.000 kg kadar ağırlığı, Çift silindirli hidrolik asansörler, 10.000 kg ile 90.000 kg kadar ağırlığı taşıyabilirler.