Asansör Modelleri
Paylaş

Otomatik Asansörler

Otomatik asansör, güvenli, konforlu ve kullanım açısından gayet rahatlık sağlamaktadır.

Otomatik Asansörler

Asansörün kat kapılarında ve asansör kabininin içindeki asansör kabin kapısında sola, sağa ya da merkezi olarak her iki tarafa açılan paneller bulunur. Bu paneller otomatik şekilde hareket eder.

Asansörü kullanan kişi bulunduğu kattan asansörü çağırma düğmesine basar. Asansör ilgili kata geldiğinde otomatik olarak kapılarını açar. Asansör kullanıcısı kabinin içine girdikten belli bir süre sonra otomatik olarak kapılarını kapatır. Kullanıcı inmek ya da çıkmak istediği düğmeye basar. Kısa bir süre sonra asansör otomatik olarak hareket eder. Daha sonra binen asansör yolcularına, asansörün hangi katlarda duracağını daha önceden basılan düğmelerin ışığını açık bırakarak bildirir. İstenilen kata gelmeden önce asansör otomatik olarak yavaşlar ve kat kapısıyla aynı düzeye geldiğinde durur ve otomatik olarak kapılarını açar.

Asansör aşağı inerken veya yukarı çıkarken, asansörün gidiş yönüne uygun katlarda düğmeye basıp asansörü kullanmak isteyen kullanıcıların katlarında da durur. Otomatik olarak bütün kullanım çağrılarını cevaplamak için hafızasına alır. Böylelikle çok sayıda kişi asansörden faydalanır. Asansöre çağrı ikazı olmadığında, otomatik olarak asansör kendini yeni bir çağrı gelene kadar kapatır.

Asansörün otomatik kapılarını kapatırken, fotosel sayesinde kapı arasında birisini farkederse, otomatik olarak kapılarını açar. Bu yüzden otomatik asansörler daha güvenli bir kullanıma sahiptir.